سبک زندگی

معروف ترین شیرینی های یزد

بهترین و معروف ترین شیرینی های یزد - ارمغان پارسی

شهر یزد از قدیمی‌ترین و دیدنی‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. این شهر به علت داشتن آب و هوای گرم و خشک و نوع ساختار خانه‌ها به شهر بادگیرها و یا شهر خشتی معروف است. کمتر کسی را می‌توان یافت که نام و آوازۀ شیرینی‌های یزد را نشنیده باشد و یا آن‌ها امتحان نکرده باشد.

این شهر با داشتن مردمی خونگرم همواره مقصد مناسبی برای سفر و رفع خستگی از زندگی روزمره است. جاذبه‌های توریستی بسیاری در شهر یزد وجود دارند که در کنار مواردی همچون مردم مهمان‌نواز و شیرینی‌های خوشمزه، که به عنوان سوغات نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؛ دلایلی هستند که شهر یزد را برای مسافران محبوب می‌کند. در ادامه این مقاله به معروف ترین شیرینی های یزد و برترین برند های تولید کننده شیرینی یزد می پردازیم.

معروف ترین شیرینی های یزد

با توجه به این که شهر یزد انواع بسیار زیادی از شیرینی‌ها و خوراکی‌های مختلف را تولید می‌کند، و در این زمینه سابقۀ طولانی دارد، تنوع این محصولات بسیار زیاد بوده و ممکن است افرادی که با تمامی آن‌ها آشنایی ندارند در هنگام انتخاب و خرید این محصولات سردرگم شوند. در این مقاله ما به معرفی انواع شیرینی‌های یزد می‌پردازیم تا ضمن معرفی بهترین شیرینی های یزد به شما عزیزان، اطلاعات لازم در خصوص هر کدام از شیرینی‌ها را برای شما ارائه نماییم تا خریدی آسان‌تر و با آگاهی داشته باشید.

قطاب

معروف ترین شیرینی های یزد - شیرینی قطاب یزد

یکی از معروف‌ترین شیرینی‌های یزد، قطاب است که محبوبیت زیادی دارد. مردم یزد علاوه بر استفاده از این شیرینی در مهمانی‌ها و مجالس خود به‌عنوان پذیرایی، از آن در کنار نوشیدنی چای و روزانه نیز استفاده  می‌کنند. قطاب یزد دارای دو نوع یزدی و عسلی می‌باشد. این شیرینی در قسمت میانی از پودر بادام، پودر هل و پودر قند تشکیل شده است، قسمت بیرونی آن همچون بافت نان دارای آرد گندم، تخم‌مرغ، کره، ماست و شیر بوده و در روغن سرخ می‌شود. در نهایت قطاب را درون پودر قند می‌غلطانند. در قطاب عسلی به‌جای شکر و پودر قند از عسل استفاده می‌شود.

حاجی بادام

معروف ترین شیرینی های یزد - شیرینی حاجی بادام یزد

از شیرینی‌های معروف یزد که به شکل دایره‌ای و لقمه‌ای تولید می‌شود. این شیرینی به‌علت داشتن بادام بسیار مقوی بوده و خوش خوراک است، می‌توان در کنار چای آن‌ها را میل کرد. حاجی بادام از ترکیب موادی همچون آرد، بادام، روغن، زردۀ تخم‌مرغ، جوش شیرین، هل و پودر قند تهیه می‌شود. علاوه بر شهر یزد در کاشان نیز این شیرینی را تهیه می‌کنند.

کیک یزدی

معروف ترین شیرینی های یزد - شیرینی کیک یزدی

از معروف‌ ترین شیرینی‌ های یزد می‌توان کیک یزدی را نام برد. همان‌طور که از نام این کیک نیز مشخص است، سوغات بسیار لذیذی از شهر یزد محسوب می‌شود که امروزه در بسیاری از شهرهای دیگر نیز به پخت این شیرینی خوشمزه می‌پردازند. البته عطر و طعم کیک یزدی تولید شده در شهر یزد با سایر موارد متفاوت خواهد بود. کیک یزدی از ترکیب موادی مانند آرد گندم، تخم‌مرغ، شکر، وانیل، بیکینگ پودر، هل، ماست یا شیر و روغن تهیه می‌شود. از آن‌جایی که طرز تهیۀ این شیرینی راحت است، امکان تهیۀ آن در خانه‌ها نیز ممکن است. از کیک یزدی در مراسمات مختلف همچون مهمانی‌ها، مراسم‌های مذهبی و جشن‌ها استفاده می‌شود. همچنین می‌توان گفت یکی از محبوب‌ترین شیرینی‌های یزد محسوب می‌شود.

باقلوا

معروف ترین شیرینی های یزد - شیرینی باقلوای یزد

باقلوا از محبوب‌ترین و بهترین شیرینی‌های یزد محسوب می‌شود. این شیرینی علاوه بر شهر یزد در شهرهای دیگری همچون قزوین، گیلان و کشورهای خارجی مانند ترکیه، روسیه، قبرس و یونان نیز تهیه و تولید می‌شوند. باقلوای هر شهر یا کشور می‌تواند با سایر موارد متفاوت باشد. به‌طور مثال باقلوای گیلانی با باقلوای یزدی متفاوت است. باقلوای یزدی از آرد گندم، گلاب، شکر، بیکینگ پودر، کره یا روغن، زرده تخم‌مرغ، هل، شیر، پودر پسته و پودر بادام تهیه می‌شود. این شیرینی در اشکال مختلفی همچون لوزی، مستطیل، لوله‌ای و مربع برش داده می‌شود.

لوز

معروف ترین شیرینی های یزد - شیرینی لوز یزد

شیرینی لوز با استفاده از گلاب، شکر، سفیدۀ تخم‌مرغ، پودر پسته و پودر بادام تولید می‌شود. لوز در طعم‌های مختلفی همچون نارگیل، بادام یا بیدمشک و پسته تولید می‌شود. برش‌های این شیرینی، که شباهت زیادی از نظر نوع مواد تشکیل دهنده به باقلوا دارد، به‌شکل لوزی است. همچنین می‌توان به‌صورت مخلوط و دو رنگ آن را نیز تهیه کرد. شیرینی لوز خوش خوراک بوده و برای پذیرایی در مجالس و مهمانی‌ها بسیار مناسب است.

پشمک

معروف ترین شیرینی های یزد - پشمک یزد

حتما تا به حال پشمک را امتحان کرده‌اید. این شیرینی بسیار سبک و جذاب است به‌گونه‌ای که کودکان نیز علاقۀ زیادی به آن نشان می‌دهند. پشمک در شهرهای مختلف و توسط شرکت‌ها و کارخانه‌ها تولید می‌شود اما با توجه به اینکه پشمک یکی از سوغات‌های شهر یزد است، پشمک یزدی عطر و طعم بی‌نظیری دارد که حتما باید آن را امتحان کنید تا متوجه تفاوت آن با سایر پشمک‌ها بشوید. پشمک از شکر، روغن، پودر هل، آرد، آب و سرکه تولید می‌شود. با افزودن طعم‌دهنده‌هایی همچون وانیل، زعفران، پودر کاکائو و رنگ‌های مجاز خوراکی می‌توان پشمک را در طعم و رنگ‌های گوناگونی تولید کرد.

نان برنجی یزدی

معروف ترین شیرینی های یزد - شیرینی نان برنجی یزدی

نان برنجی از جمله شیرینی‌هایی است که در شهرهای کرمانشاه و قزوین نیز تولید می‌شود. نان برنجی یزد از نظر طعم و مواد تشکیل دهنده اندکی با موارد مشابه خود متفاوت است. آرد برنج، گلاب، آرد گندم، تخم‌مرغ، پودر هل و شکر از مواد تشکیل دهندۀ نان برنجی یزد هستند. نان برنجی در یزد بیشتر در هنگام عید نوروز مصرف می‌شود.

سوهان یزدی

معروف ترین شیرینی های یزد - سوهان یزد

شاید تعجب کنید از این که سوهان در شهر یزد نیز تولید شود و از سوغات‌های یزد باشد. دیدن یا شنیدن نام سوهان، تداعی کنندۀ نام قم در ذهن است. اما سوهان در شهر یزد نیز تولید می‌شود و با سوهان شهر قم نیز متفاوت است. سوهان یزدی در دو نوع خانی و آردی تولید می‌شود. تفاوت این دو نوع سوهان در مواد مورد استفاده است. سوهان آردی از آرد گندم، هل، زعفران، جوانۀ گندم، روغن و گلاب تهیه می‌شود در حالی‌که سوهان خانی از آرد جوانۀ گندم، آرد سفید، زردۀ تخم‌مرغ، دارچین، مغز پسته، روغن و هل تشکیل شده است. سوهان یزدی به‌علت داشتن مقدار پایین‌تری از روغن نسبت به سوهان قم سالم‌تر است.

معروف‌ ترین برند های شیرینی‌ یزد کدامند؟

شیرینی سنتی یزد

شیرینی سنتی یزد

شیرینی سنتی یزد در سال 1369 فعالیت خود را در یک کارگاه کوچک و با همکاری 6 کارمند آغاز کرد. این برند با استفاده از مرغوب‌ترین مواد اولیه و با تاکید بر کیفیت محصولات، توانسته است جایگاه بسیار مناسبی را در این بازار کسب کند. محصولات این برند برای سلامت بیشتر مصرف‌کنندگان بدون مواد نگه‌دارنده و مطابق با استانداردهای مختلف تولید می‌شوند. شیرینی سنتی یزد محصولات مختلفی از انواع شیرینی‌های محبوب یزدی را تولید کرده و به بازار عرضه می‌کند. از محصولات این برند می‌توان به پشمک سنتی، قطاب سنتی، نان برنجی سنتی، حاجی بادام سنتی، کیک یزدی و دیگر محصولات اشاره کرد.

شیرینی حاج خلیفه رهبر

شیرینی حاج خلیفه علی رهبر یزد

این برند از معروف‌ترین و نام‌آشناترین برندهای تهیه و تولید شیرینی و سوغات یزد می‌باشد. این برند توسط یکی از بهترین اساتید شیرینی‌سازی یزدی در سال 1295 در بازار حاج قنبر یزد تاسیس شد. حاجی خلیفه علی رهبر به کمک همراهان خود حاج مرتضی شیرینی‌ساز و حاج حسن فردوسیان توانستند این موسسه را به بنگاه شیرینی‌پزی حاج خلیفه علی رهبر و شرکا تبدیل کرده و آن را گسترش دهند. افزودن نام «شرکا» در عنوان این برند، جهت قدردانی از زحمات و همراهی این دو استاد می‌باشد. بنگاه شیرینی‌پزی حاج خلیفه رهبر و شرکا با رعایت موارد بهداشتی و در نهایت جلب رضایت مشتریان با ارتقای کیفیت محصولات توانسته است جایگاه بسیار مناسبی را در تولید شیرینی‌های یزدی به‌دست آورد. پس از درگذشت این اساتید، فرزندان و نوادگان آن‌ها نیز راه پدران خود را ادامه داده و شیرینی حاج خلیفه رهبر و شرکا را به برندی جهانی مترادف با نام یزد تبدیل کرده‌اند. 

با توجه به این که برند حاج خلیفه مورد استقبال مردم قرار گرفت، بسیاری از مراکز تهیۀ شیرینی یزدی در شهر یزد، این عنوان را به نام خود اضافه کردند. به‌گونه‌ای که در شهر یزد تعداد زیادی از مغازه‌ها را با عنوان حاج خلیفه می‌توان یافت. برخی از این مغازه‌ها محصولات با کیفیتی تولید می‌کنند اما برخی دیگر با ارائۀ شیرینی‌های یزدی بی‌کیفیت موجب نارضایتی مشتریان و بدنام شدن برند اصل حاج خلیفه رهبر و شرکا می‌شوند.

شیرینی حاج خلیفه علی رهبر با تکیه بر استفاده از مواد اولیۀ باکیفیت و دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته یکی از سردمداران تولید معروف‌ترین شیرینی‌های یزد است. حفظ تمامی نکات ذکر شده موجب تداوم جایگاه شیرینی حاج خلیفه رهبر در تمامی این سال‌ها بوده است. این مرکز به تولید انواع محصولات شیرینی یزدی می‌پردازد. انواع باقلوا، لوز، سوهان، پشمک، کیک یزدی حاج خلیفه علی رهبر و دیگر شیرینی‌های یزدی را می‌توانید از این برند تهیه کرده و از طعم و تازگی آن‌ها لذت ببرید.

کدام شیرینی‌ ها به‌ عنوان کادو مناسب هستند؟

با توجه به این‌که شیرینی‌های یزد بسیار خوشمزه و لذیذ هستند، و همچنین نوعی سوغات که برای هدیه مناسب هستند، محسوب می‌شوند. بسیاری از فروشگاه‌ها اقدام به بسته‌بندی و ارائۀ انواع شیرینی‌های یزدی در شکل و قالب‌های مخصوص می‌کنند. این نوع از ارائه در چیدمان و جعبه‌های شکیل و فانتزی ارائه می‌شوند که آن‌ها را به موردی مناسب جهت هدیه دادن به مناسبت‌های مختلف، تبدیل می‌کنند. از آن‌جایی که اغلب مردم به شیرینی علاقه‌مند هستند، دریافت این محصولات خوش‌طعم و با کیفیت گزینه‌ای به‌عنوان هدیه محسوب می‌شود. تبریک سال نو، خانه و یا شغل جدید با یک بسته از شیرینی‌های یزد می‌تواند بسیار دلچسب و رضایت‌بخش باشد.

شرکت‌های تهیۀ شیرینی یزدی همچون حاج خلیفه رهبر، انواع مختلفی از بسته‌بندی معروف‌ترین شیرینی‌های یزد را با تنوع طعم و رنگ در بسته‌بندی‌های زیبا برای علاقمندان آماده کرده است.

شیرینی مخلوط طرح ترمه حاج خلیفه علی رهبر

نام کالا برند وزن
مخلوط طرح ترمه شیرینی حاج خلیفه علی رهبر 920 گرم

پنج لوز طرح ترمه حاج خلیفه علی رهبر

نام کالا برند وزن
پنج لوز طرح ترمه شیرینی حاج خلیفه علی رهبر 920 گرم

قطاب صندوقچه ترمه حاج خلیفه علی رهبر

نام کالا برند وزن
قطاب صندوقچه ترمه شیرینی حاج خلیفه علی رهبر 920 گرم

خرید اینترنتی شیرینی‌های یزد

با گسترش استفاده از اینترنت بسیاری از خریدها در سایت‌ها و صفحات اینترنتی انجام می‌شوند. همچنین بسیاری از این سایت‌ها خرید و دسترسی به محصولات مختلف را برای مردم آسان کرده‌اند. یکی از این موارد ارائۀ محصولات و سوغات شهر یزد است. امکان خریداری از بهترین برندهای تولید شیرینی یزد بدون نیاز به سفر به این شهر از بهترین مواردی است که برای علاقمندان به سوغات یزد فراهم شده است. فروشگاه ارمغان پارسی این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده است تا در هر زمان و مکانی که هستید با مراجعه به این سایت طیف وسیعی از بهترین شیرینی‌های یزد را از برندهای معروف «حاج خلیفه علی رهبر» و «شیرینی سنتی یزد» مشاهده و خریداری نمایید. همچنین این سایت امکانات بیشتری را نیز برای مردم عزیز جهت دسترسی سریع‌تر و راحت‌تر به بهترین شیرینی‌های یزد با بهترین و مناسب‌ترین قیمت به‌صورت مستقیم و بدون واسطه از این مراکز برای شما فراهم کرده است.

فروشگاه ارمغان پارسی ارائه دهنده بهترین و معروف ترین شیرینی های یزد با بهترین قیمت و کیفیت

این فروشگاه به‌صورت تخصصی و با تضمین کیفیت و تازگی، بهترین شیرینی‌های یزد را برای شما عزیزان فراهم می‌کند. همچنین با مراجعه به سایت می‌توانید برای مشاهده و بررسی محبوب ترین شیرینی های یزدی برای مثال بررسی  «قیمت باقلوا حاج خلیفه رهبر» و یا «کیک یزدی حاج خلیفه علی رهبر» به دسته بندی این محصولات مراجعه نمایید و بعد از انتخاب محصول مورد نظر در اندازه و حجم مورد نیاز اقدام به خرید نمایید. شرایط ارسال محصول در تهران به صورت رایگان می باشد.

سوالات متداول : 

کدام شیرینی ها جزء معروف ترین شیرینی های یزد محسوب می شوند؟ 

بهترین شیرینی های یزد عبارت اند از: شیرینی های قطاب، حاجی بادام، کیک یزدی، باقلوا، لوز، پشمک یزدی، نان برنجی یزدی، سوهان یزدی. این شیرینی ها توسط برند ها و شیرینی پزی های مختلف تولید و ارائه می شوند که معروف ترین برند های شیرینی یزدی نیز برند شیرینی حاج خلیفه علی رهبر و شیرینی سنتی یزد می باشد.

شیرینی های یزد را از کجا بخریم؟ 

برای خرید آنلاین شیرینی یزد می‌توانید به فروشگاه ارمغان پارسی که تخصصی ترین فروشگاه شیرینی و سوغات خوراکی یزد می‌باشد مراجعه نمایید و سفارش خود را ثبت کنید. فروشگاه ارمغان پارسی با ارائه شیرینی های یا کیفیت و معروف یزد سالهاست انتخاب اول مشتریان طرفدار سوغات یزد شده. شما هم امتحان کنید.

جمع‌بندی

خوراکی‌ها و سوغات شهرهای مختلف ایران، یکی از موارد ثابت در سبد خرید مسافران داخلی و خارجی است. شهر یزد با دارا بودن شیرینی‌های متنوع، در جهان معروف است و مسافران همواره به خرید این محصولات از شهر یزد علاقمند بوده‌اند. 

امیدواریم که این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد، همواره شاد باشید و کامتان شیرین.

5/5 - (32 امتیاز)

2 دیدگاه در “معروف ترین شیرینی های یزد

  1. امین گفت:

    شیرینی چنجره ای هم جز شیرینی های معروف یزد هست

  2. فاضل گفت:

    قطاب یزد حرف نداره بی نظیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *